Loading...
0

Letní vedra jsou tady a s nimi často i otázka, zda si do bytu či domu instalovat klimatizaci. Jak vybrat správné klimatizační zařízení a kolik vás jeho provoz bude stát?

Při výběru klimatizace máte  mnoho možností. Na trhu najdete celou řadu zařízení různých výkonů a provedení. Do běžného bytu můžete instalovat tzv. kompaktní klimatizační jednotku. Její výhodou je hlavně snadná přenosnost. Nezapomeňte však, že i kompaktní klimatizační jednotka potřebuje někam umístit vývod teplého vzduchu. Zpravidla se to řeší umístěním příslušné hadice do pootevřeného okna. Tím vám ale zase do interiéru proudí teplý vzduch…

Výhodnější variantou ale může být klimatizace typu split. Ta má dvě oddělené části – venkovní s kompresorem a vnitřní s výparníkem, který ochlazuje vzduch. Splitové klimatizace jsou dražší, ale účinnější. Kvalitní klimatizace navíc umí nejen chladit, ale také zvlhčovat vzduch případně i vytápět. Součástí klimatizace může být také ionizátor.

Nezaměňujte klimatizaci s větráním

Před instalací klimatizace do bytu je dobré si také uvědomit, že běžný klimatizátor nenahrazuje větrání. Obyčejná klimatizace totiž ochlazuje a případně pouze filtruje vzduch v místnosti a upravuje jeho vlhkost. Kromě teploty a počtu prachových částic jeho kvalitu tedy zásadněji nemění. Týká se to hlavně koncentrace oxidu uhličitého. Za trhu samozřejmě najdete klimatizační zařízení s přisáváním venkovního čerstvého vzduchu, jde ale samozřejmě o dražší a instalačně náročnější zařízení.„Klimatizace stejné energetické třídy se mohou ve spotřebě lišit až o 44 %.”

Vše o klimatizaci, chlazení a větrání
Klimatizace a spotřeba energieKlimatizace v praxi: ZkušenostiPasivní klimatizace chladí zadarmoVybíráme ventilátory a větrákyKlimatizace místo rekuperace

Ochlazovač vzduchu převlečený za mobilní klimatizaci

Jak si vybrat klimatizaci? Dejte si dobrý pozor na to, co vámi pořizované zařízení doopravdy umí. Na trhu se můžete setkat s takzvanými. ochlazovači vzduchu, které sice mohou částečně pomoci, ale nejsou to klimatizace.  Jak obyčejný ochlazovač vzduchu poznat? Stejně tak jako každému jinému typu klimatizace, musí i mobilní klimatizaci v útrobách kolovat chladivo, které je označováno jako R410A nebo R407CU ochlazovačů vzduchu údaj o chladivu nenajdete. Setkáte se zde však s údajem o objemu vodní nádrže a to díky tomu, že ochlazovače vzduchu mají na rozdíl od klimatizací schopnost vzduch zvlhčovat. Předností skutečných klimatizací je naopak odvlhčování vzduchu. Jak tedy ochlazovací zařízení s vodní nádrží, ale zato bez chladiva funguje?

Přes hrubý filtr, který je vlhčen vodou, prochází vzduch z místnosti. Voda na filtru se odpaří a tím se odebere z procházejícího vzduchu teplo. Až do této doby je vše v pořádku. Oproti klimatizaci je však odpařená voda spolu s ochlazeným vzduchem vyfukována do místnosti, kde velmi rychle – během několika desítek minut – narůstá relativní vzdušná vlhkost. Jakmile vlhkost vzduchu v místnosti dosáhne maxima, zařízení přestane fungovat, protože další voda už se z filtru nemůže odpařovat. O komfortním chlazení nelze mluvit, spíše se hodí příměr „vlhko jako v pralese“. Vlhký a těžký vzduch přitom způsobuje zdravotní problémy například lidem s kardiovaskulárními problémy nebo angínou pectoris.

Pokud nenajdete v parametrech klimatizace údaje o chladivu, ještě pro jistotu zkontrolujte chladicí výkon, pak už máte jistotu, zda jde o „skutečnou klimatizaci“. Jaký údaj v kolonce chladicí výkon hledat? Pro chlazení je vhodné takové zařízení, jehož chladící výkon překročí hranici 1 kW (např. výkon 65 W chladit nemůže). Pro běžnou místnost se uvádí jako optimální chladicí výkon 2,5 až 3,5 kW.

Ochlazovač versus klimatizace: Porovnání technických údajů

SrovnáníOchlazovačKlimatizace
chlazeníuvedenouvedeno
topeníuvedenouvedeno
rozsah teplot chlazeníneuvedeno (!)18 + 32 °C
rozsah teplot topeníneuvedeno5 + 27 °C
zvlhčováníuvedenoneuvedeno
průtok vzduchu480 m³/h400 m³/h
noční režimanoano
kapacita vodní nádrže8 lne
výkon chlazení65 W (!)3.516 W
chladivoneuvedeno (!)R410A
výkon topení1 200 W3 516 W
spotřeba energie během chlazeníneuvedeno1 230 W
spotřeba energie během topeníneuvedeno1 140 W
napájení50 Hz50 Hz
hmotnost10 kg (!)32 kg

Zdroj: internetové obchody

Vyhněte se klimatizacím s nadměrným hlukem

Pro kompaktní mobilní klimatizace je typické, že vydávají nepříjemné zvuky. S hlukem je třeba počítat i u dělených mobilních klimatizací, o kterých se v tomto ohledu dozvíte mnoho zkreslených dat. Například prodejci porovnávají hluk mobilní klimatizace s hlukem ulice, což je velmi zavádějící srovnání. Co tedy naše ucho vnímá jako snesitelný zvuk a co už je definovatelné jako hluk? Kolik za „zvukový“ komfort zaplatíme? S mobilními klimatizacemi můžeme porovnat tzv. splity, které jim přímo konkurují. Split klimatizační jednotky jsou na rozdíl od kompaktních klimatizací dělené.

Jedny z nejtišších splitů značky Hitachi mohou v nočním režimu ševelit na hladině 20 dB (údaj pro vnitřní jednotku). Jde o cenově přijatelné modely (cca 30 000 Kč bez montáže). Na trhu jsou samozřejmě i dražší typy. Několik dalších značek nabízí u split systémů hluk do 30 dB (např. Toshiba, LG nebo Daikin). Takovou intenzitu zvuku vydávají například tikající hodiny.

Finančně nejnáročnější modely dělených mobilních klimatizací, za něž bez montáže zaplatíte kolem 60 000 Kč, se dostanou minimálně na 35 dB (rozdíl jednoho decibelu lidské ucho prakticky nerozezná, v určitých intervalech hluku však může jít o vjem dvojnásobný). U kompaktních mobilních klimatizací často údaje o hlučnosti chybí. Když už se prodejce rozhodne tento údaj zveřejnit, hodnota se pohybuje kolem 50 dB, tedy podobně jako třeba u myček nádobí. Kdo by chtěl ale v ložnici poslouchat myčku na nádobí?

Jaká klimatizace uspoří energii?

Nechceme-li při placení účtu za energii sahat hluboko do kapsy, máme jedinou volbu – klimatizaci se systémem inverter třídy A (o technologii inverter více v článku Vybíráme klimatizaci: kolik stojí a kolik energie spotřebuje?). Všechny ostatní systémy třídy A (a samozřejmě klimatizace horších energetických tříd) nemají takovou účinnost a neušetří tolik energie. Technologie inverter nabízí možnost plynule měnit výkon kompresoru. Předchozí systémy, které byly buď puštěny na plný výkon, nebo vypnuty, vystřídal nástupce s možností výběru intervalu od 10 do 100 %. Setkat se lze například i s údajem 50 – 130 %.

Jaké si vzít z těchto údajů poučení a na co si dát pozor? Interpretujme vždy údaje o energetické účinnosti a faktorech pro chlazení (EER) a vytápění (COP) s přihlédnutím ke skutečné spotřebě, resp. úspoře energie. Zmíněné faktory vypovídají o chladicím, resp. vytápěcím výkonu a jejich hodnoty se pohybují i ve třídě A v určitém intervalu. Do třídy A mohou být zařazeny všechny typy klimatizací. To ale neznamená, že mají stejnou spotřebu energie! Zejména pro dlouhodobé užívání je rozhodující, zda umí klimatizace šetřit.

Technologie Inverter rychleji dosáhne požadované teploty, udržuje ji bez výkyvů, a tím šetří


Technologie Inverter rychleji dosáhne požadované teploty, udržuje ji bez výkyvů, a tím šetří. Zdroj: https://bterm.cz

Pokud se do třídy A dostane klimatizace typu split ON/OFF, znamená to, že bude oproti inverteru stejného výkonu déle „najíždět“ a bude vytvářet větší teplotní rozdíly. Takový systém spotřebuje až o 44 % energie více (údaje se nejčastěji pohybují od 30 do 44 %, rozdíly jsou mezi různými značkami). Zapínání a vypínání navíc kompresoru zkracuje životnost. Do třídy A patří i některé mobilní klimatizace. Ty fungují rovněž systémem ON/OFF. Ke spotřebě energie musíme u kompaktních typů přičíst všechny ztráty vzniklé kolem vývodu hadice oknem. Odhady dodatečných ztrát se pohybují mezi 10–20 %. Řada výrobců však tyto údaje vůbec neudává.

Markantní rozdíly ve spotřebě energie najdeme samozřejmě až při porovnání třídy A se skutečnými „žrouty“ energie. Např. kompaktní mobilní klimatizace třídy D o stejném chladicím výkonu jako inverter třídy A spotřebuje podle odhadu o 60 až 70 % energie více! Ztráty vzniklé otevřením okna v chlazené místnosti výrobci do spotřeby nezahrnují, ale je nezpochybnitelné, že s nimi počítat musíme.

Orientační spotřeba energie pro jednu místnost u různých klimatizací

SpotřebaON/OFF systém tř. A (fix speed)Inverter tř. AON/OFF tř. D (mobilní klimatizace)
chladicí výkon2,75 kW2,5 kW (0,5 – 3,4)2,6 kW
příkon chlazení820 W465 W (70 – 960)920 W
roční spotřeba energie428 kWh/rok242 kWh/rok480 kWh/rok (resp. 576 kWh/rok)
orientační platba za elektřinu1 943 Kč/rok1 100 Kč/rok1 180 Kč/rok (resp. 2 615 Kč)

Zdroj: katalog ETA, Carrier, Toshiba 

Výše uvedená tabulka udává pouze to, co lze vyčíst z technických údajů zařízení. Ve výsledcích nejsou zahrnuty reálné podmínky provozu (venkovní teplota, vnitřní teplota a nastavená teplota – pro spotřebu klíčové údaje). Všechny výpočty odpovídají spotřebě v jedné místnosti, takže pro vícepokojový byt je třeba hodnoty násobit.

Filtr klimatizace zvyšuje cenu a hluk

Prakticky každá klimatizace vzduch filtruje, minimálně přes prachový filtr. Filtrovat se dále dají: pachy, kouř, bakterie, viry, plísně atd. Klimatizace s tou nejúčinnější filtrací jsou vhodné pro citlivější jedince, jako jsou například alergici. Protože ale každý filtr omezuje průtok vzduchu, platí bezezbytku, že skutečná čistota je vykoupena vyšší hlučností klimatizace menší účinností chlazení. Klimatizace s účinnou filtrací se pohybují ve vyšší cenové hladině. Filtry avizují i levnější klimatizace, ale ty čistí vzduch spíše symbolicky.

Nejpodstatnější je vědět, zda filtrem prochází veškerý objem vzduchu. Vliv filtru na 99 % objemu vzduchu v místnosti je něco jiného než 99% účinnost filtru samotného. Filtr může být velmi účinný, ale zároveň může ovlivňovat velmi malé procento vzduchu v místnosti. O velikosti filtru v poměru k otvorům, kterými klimatizovaný vzduch prochází, se z katalogů nedozvíte většinou nic.

Nezbývá než si takovou informaci vyžádat, popř. nahlédnout do nitra zařízení a porovnat velikost prachového filtru s ostatními filtry (např. filtr uhlíkový, deodorační, plazmový, bioaktivní a jiné). Prachový filtr totiž zajišťuje kromě komfortu pro uživatele i bezproblémový chod zařízení samotného, a tak mívá maximální rozměry a prochází přes něj všechen vzduch, který klimatizace nasává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *